Canadian High School Rodeo Finals Event Winners

by Shayna on August 9, 2011

The 2011 Canadian High School Rodeo Finals started last Thursday, August 4th and went until Saturday, August 6th.  The Canadians were held in Virden, MB for the second time in two years.  It was also the second time that the Junior Division students have been able to compete at the Canadian Finals.  Here is a look at the event winners in both the Junior and High School Division.  For a complete look at all of the go round and average results you can go to the Canadian High School Rodeo Finals website by clicking here.

Junior High Event Results:

Boys Goat Tying – Zane Marcenko from SK with a total time of 39.600 seconds on three.
Barrel Racing – Kashley Seitz from AB with a total time of 46.699 seconds on three.
Bull Riding – Bailey Plaiser from MB with a total score of 184 on three.
Chute Dogging – Quinton Van Straten from AB with a total time of 10.040 seconds on three.
Girls Breakaway – Shelby Boisjoli from AB with a total time of 15.140 seconds on three.
Girls Goat Tying – Vanessa Friesen from SK with a total time of 35.040 seconds on three.
Pole Bending – Kennedy Smith from AB with a total time of 66.157 seconds on three.
Ribbon Roping – Kadon Knapp and Rayna Longeway of AB with a total time of 33.820 seconds on three.
Team Roping – Riley Hayes and Tyce Mcleod of SK with a total time of 38.980 seconds on three.
Tie Down – Quinton Van Straten of AB with a total time of 38.000 seconds on two.

High School Event Results:

Bareback Riding – Tanner Young of AB with a total score of 191.00 on three.
Barrel Racing – Gaileen Babcock of AB with a total time of 45.955 seconds on three.
Breakaway – Jessa Galloway of AB with a total time of 9.780 seconds on three.
Boys Cutting – Lance Isaak of BC with a total score of 205.00 on three.
Girls Cutting – Hailey Rae Stewart of AB with a total score of 216.00 on three.
Bull Riding – Ryan Jasper of BC with a total score of 210.00 on three.
Goat Tying – Sarah Wright of BC with a total time of 27.450 seconds on three.
Pole Bending – Taylor Smith of AB with a total time of 60.009 seconds on three.
Saddle Bronc – Ricky Warren of BC with a total score of 139.00 on two.
Steer Wrestling – Levi Lloyd of AB with a total time of 15.240 seconds on three.
Team Roping – Sloan Smith and Logan Bird of AB with a total time of 26.600 seconds on three.
Tie Down – Layne Smith of MB with a total time of 35.090 seconds on three.

High Point Awards:

Junior Cowgirl – Makayla Boisjoli with a total of 89 points.
Junior Cowboy – Quinton Van Straten with a total of 122 points.
High School Cowgirl – Taylor Smith with a total of 92 points.
High School Cowboy – Sloan Smith with a total of 71 points.

Congrats to all of the winners!

Don’t forget to “Like” us on Facebook and to “Follow” us on Twitter to ensure you are getting all of the latest information!

4012 Total Views 6 Views Today

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: